Tinkamai parinktas jaukas karšiams tiesiogiai įtakoja žvejybos efektyvumą. Sudėtis, mišinio konsistencija kartu su masalais yra neatsiejama taktikos ir technikos dalis karšių žūklėje. Šiame straipsnyje apžvelgsime šėrimo ypatybes, kaip pasigaminti jauką karšiams namuose ir kaip naudoti parduotuvių mišinius.
Karšių jaukinimo ypatybės
Jaukas karšiams turi turėti didelių ir skanių pašaro dalelių. Smulkios jauko dalelės tik pritraukia žuvį į tašką. Bet tam, kad žuvis liktų taške ir pradėtų maitintis, jauke turi būti pakankamai didelių pašaro dalelių. Jaukas karšiams iki 40% turi sudaryti stambios pašaro dalelės, o likusi dalis – bazinė dalis, skoniai, dirvožemis ir kiti priedai.
Bazinė dalis, kvapiosios medžiagos ir visa kita atlieka antraeilę funkciją. Smulkios jauko dalelės vandenyje sukuria tam tikrą drumstumą, nusėda dalelės, aromatinės medžiagos – ir žuvis anksčiau pastebi maitinimosi vietą. Jeigu taške maitinti smulkių dalelių pašaru, karšis ilgai neužsilaikys, nes tokiu atveju jam nėra ką valgyti.
Nepamirškite įdėti į jauką ir masalą kuriuo gaudote. Tai būtina norint įpratinti karšį valgyti tą komponentą, kuriuo Jūs gaudote. Jeigu gaudome ant slieko – reikia jo gabalėlius įdėti į jauką. Jeigu dedame dzikus ant kabliuko – įmaišome dzikus ir į jauką.
Jauko sudėtis karšiams
Parduotuvėje įsigyti mišiniai nėra pilnai paruošti. Tai tik pagrindas – smulkių dalelių bazė. Jaukas karšiams susideda iš šio pagrindo ne daugiau kaip 60%. Likusią tūrio dalį turėtų užimti didelės pašaro dalelės. Nesvarbu, ar jaukas karšiams gaminamas savo rankomis, ar naudojame parduotuvėje pirktus mišinius – reikia laikytis jauko dalelių santykio principo.
- Bazinis pagrindas: 50-60% viso jauko. Tai smulkus jauko mišinys. Jis gali būti pirktas parduotuvėje arba pagamintas namuose iš kombinuotų pašarų, krekerių ar jų mišinio.
- Didelės jauko dalelės: iki 40%. Gyvūninės kilmės priedai (sliekai, dzikai, matylius), stambios grūdų dalelės (žirniai, kukurūzai, miežiai, kviečiai).
- Aromatas: priklausomai nuo sezono ir rezervuaro. Karšių skoniai visur skirtingi. Tradiciniai karšių kvapai – cinamono, pankolio, krapų, anyžių, kalendrų, česnako, taip pat saldžių vasariškų skonių (vanilės, braškių, slyvų, kukurūzų). Aromatai naudojami atsargiai ir dozuojami. Jums nereikia naudoti kokteilio – svarbu tiksliai nustatyti, kas veikia, ir jį naudoti.
- Skonio stiprikliai: Galite naudoti specialius žvejybos – melasą. Linų sėklos, žemės riešutai karšiams sukelia vidurius laisvinantį poveikį, žuvis pradeda smarkiai maitintis, nes negali prisisotinti.
Jauko karšiams pasirinkimas pagal sezoną
Neabejotinas faktas yra tai, kad karšis keičia savo skonio prioritetus priklausomai nuo metų sezono. Taip yra dėl pasikeitusio rezervuaro vandens temperatūros režimo, kuris, vėsdamas, žymiai sulėtina visas gyvybines žuvų funkcijas. Per metus karšių pašaras turi būti lankstus savo sudėtimi, turite prisitaikyti prie žuvies elgesio ir skonio. Šiltuose vandenyse karšių pulkai maitinasi aktyviau, tačiau kartu yra išrankūs, nes užtenka natūralaus, patrauklaus ir prieinamo maisto. Žiemą žuvies mityba silpna, žuvis greitai prisisotina, sunkiai priviliojama į žūklės vietą, mažai juda, likdama žiemojimo duobėse ir jų apylinkėse. Todėl būtina pasirinkti žvejybos vietą ten kur yra žuvies, nes su pašaru ja prisivilioti praktiškai neįmanoma.
Jaukas karšiams – pavasaris
Po žiemos pusiau anabiozės karšiai pradeda aktyviai ieškoti maisto. Rimtai numetus svorio, jiems reikia kaloringo maisto, be to, ateina daug energijos reikalaujantis nerštas. Pavasarį karšiai nėra išrankūs ir tinka praktiškai bet koks jaukas, kuriame yra daug gyvūninės kilmės komponento. Pavasarį sunku permaitinti žuvis, todėl nereikėtų bijoti tiekiant daug kaloringo maisto. Matylius ir susmulkintas sliekas sugeba ilgai laikyti karšių pulką šėrimo vietoje. Virtos košės su nedideliais medaus ir vanilės priedais pritraukia žuvį saldžiu aromatu.
Jaukas karšiams – vasara
Vasarą karšiai tampa išrankūs skoniams. Kad karšių žvejyba būtų sėkminga, turite žinoti jo skonio racioną. Šiltame vandenyje žuvims nereikia didelio kaloringumo masalo, todėl dabar galite jauke daugiausia dėmesio skiriant vien augaliniams ingredientams.
Tinkami saldaus skonio ir vaisių aromato skoniai jaukui parenkami pagal bandomuosius šėrimus ir po jų sekančio kibimo intensyvumo analizę. Pirmenybė teikiama cinamono, anyžių ir kalendros kvapams. Aromatų uogų-vaisių kryptimi perspektyvesnės braškės ir slyvos. Kuo arčiau rudens, tuo mažiau reikėtų naudoti kvapiųjų priedų.
Jaukas karšiams – žiema / ruduo
Į karšių jauką žiemą ir rudenį vėl reikia pridėti gyvulinių komponentų. Šaltame vandenyje žuvys jautriai reaguoja į stiprų kvapą ir yra labiau linkusios jas ignoruoti, todėl saldžius jauko priedus geriau nebenaudoti. Tačiau natūralus gyvulinio maisto, dzikų, sliekų ir matyliaus kvapas puikiai vilioja žuvis. Bet jo irgi nereikėtų padauginti.
Pašarai, susidedantys iš mažų frakcijų, veiksmingiau išlaiko žuvį jauko vietoje nei masalai su didelėmis dalelėmis. Dėmės ryškumas ir išskirtinumas nuobodžioje vietoje skaidriame ir šaltame vandenyje taip pat vilioja žuvis, naudojant labai intensyvią nenatūralią spalvą.