Rūkykla nėra vienas iš nepakeičiamų prietaisų namų buityje. Tačiau, jei nuspręsite įsigyti šį įrenginį, turėtumėte išsamiau išnagrinėti šį klausimą, kad galėtumėte pasirinkti tinkamiausią rūkyklą.
Šiame straipsnyje kalbėsime apie rūkyklų tipus, jų ypatybes, taip pat pateiksime keletą praktinių rekomendacijų, kaip jas pasirinkti ir į kokias savybes atsižvelgti.
Kam reikalinga rūkykla
Labai tikėtina, kad jei atidarėte šį straipsnį, jūs jau atsakėte į šį klausimą ir galite praleisti keletą pastraipų žemiau. Jei ne, atidžiai perskaitykite.
Apskritai parduotuvių lentynose galima nesunkiai rasti visų rūšių rūkytos mėsos. Tačiau šiuo klausimu yra keletas BET, susijusių su perkamos rūkytos mėsos kokybe ir skoniu:
- Parduotuvėje pirktoje rūkytoje mėsoje gali būti E priedų ir kancerogenų. Paprastai jie naudojami siekiant padidinti galiojimo laiką arba pagerinti skonį. Organizmui šie priedai gali būti labai kenksmingi.
- Dažnai rūkyta mėsa ruošiama naudojant kenksmingus „skystus dūmus“ – kvapiąją medžiagą, kuri yra koncentruotas (sausas arba skystas) perdirbtų degimo produktų mišinys.
- Parduotuvėse parduodamai mėsai gaminti dažnai naudojamos perdirbtos medžiagos. Maisto prekių tinklai nėra suinteresuoti prarasti pelną.
- Tai brangiau! Marža gali būti 200 ir net 300%!
Visas šias bėdas padės išvengti įprasta namų rūkykla. Prekių ženklų ir rūkyklų tipų yra tiek daug, kad prieš perkant reikia pirmiausia išsiaiškinti koks yra poreikis.
Rūkyklų klasifikacija
Rūkymo įrenginių tipų yra tikrai daug, tačiau juos galima suskirstyti į 2 kategorijas:
- Karšto rūkymo rūkykla.
- Šalto rūkymo rūkykla.
Pakalbėkime apie kiekvieną tipą išsamiau.
Karšto rūkymo rūkykla
Pagrindinės tokiu būdu paruoštų produktų savybės – ryškus sultingas skonis, auksinė pluta, malonus dūmo aromatas ir trumpas galiojimo laikas. Karštas rūkymas dažniausiai vyksta 70-100°C temperatūroje 40-80 minučių.
Rūkykla dažniausiai yra cilindro arba stačiakampio formos indas, kuriame yra grotelės arba kepimo skarda maistui išdėlioti ir riebalų surinkėjas. Yra padėklas medžio drožlėms, o kartais jos tiesiog dedamos ant įrenginio dugno. Talpykla gali būti sandari su dūmų išleidimo anga arba nehermetiška.
Produkto rūkymas rūkykloje vyksta kaitinant rūkstančių dūmų ir aukštos temperatūros. Visų pirma, būtent dūmų dėka viduje esantis produktas įgauna nuostabų skonį ir aromatines dūmų savybes.
Šalto rūkymo rūkykla
Šalto rūkymo rūkykla sudėtingesnis prietaisas, gaminantys produktus šalto rūkymo būdu: produktas apdorojamas ≈30 °C temperatūroje nuo 8 valandų iki 1 dienos ar ilgiau.
Kas vėsina dūmus? Kad įkaitę dūmai atvėstų, talpa su medžio drožlėmis ir pati rūkyklą sujungiami vamzdeliu ar žarna. Dūmai, einantys per žarną, atšaldomi iki reikiamos temperatūros ir tik tada patenka į rūkymo spintą kurioje sudėtas rūkomas gaminys.
Šalto rūkymo metodas laikomas „švelnesniu” produktui. Dėl to, kad rūkyta mėsa nepatiria aukštų temperatūrų perkrovų, jose išlieka visos maistinės medžiagos.
Yra formulė, pagal kurią galite apskaičiuoti apytikslį produkto rūkymo laiką. Esant vidutinei šalto rūkymo temperatūrai (≈30°C), produktas rūkomas maždaug 1 mm per valandą greičiu (po 0,5 mm iš abiejų pusių). Atitinkamai, jei gaminio storis yra 3 cm (= 30 mm), rūkymo laikas yra 30 valandų.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis rūkyklą
Perkant karšto rūkymo prietaisą, svarbu atsižvelgti į:
- Iš kokios medžiagos jis pagamintas. Kokybiškos rūkyklos, skirtos naudojimui namuose, gaminamos iš patvaraus, korozijai atsparaus nerūdijančio plieno (geriausia AISI 304 markės)
- Koks plieninių sienelių ir dugno storis. Jis turėtų būti ne mažesnis kaip 1,5 mm, nes korpusą veikia stiprus karštis. Plonasienis prietaisas gali greitai deformuotis ir subyrėti;
- Kokio gylio yra indas, į kurį suteka riebalai. Jei indas per mažas, riebalai išsipils ir pateks ant drožlių. Rūkyti produktai bus nemalonaus kvapo ir kartaus skonio;
- Būtina išsiaiškinti, ar įrenginys yra sandarus, ar jame yra kamino įtaisas, taip pat vandens sandariklis.
Renkantis rūkyklą šaltam rūkymui, atkreipkite dėmesį į šiuos veiksnius:
- Skyriaus, skirto drožlėms sukrauti, matmenys. Kuo didesnis kuro talpos tūris, tuo didesnis dūmų generavimas. Jei talpa maža, ilgai rūkant būtina papildyti kuro atsargas. Tokiu atveju pažeidžiamas sistemos sandarumas, išeina dūmai ir suodžiai.
- Korpuso medžiaga ir sienelės storis. Ji turi atitikti tuos pačius reikalavimus, kaip ir rūkykla skirta karštam rūkymui. Siekiant užtikrinti atsparumą korozijai ir temperatūrai, tokios rūkyklos yra pagamintos iš nerūdijančio plieno, jų sienelių storis 1,5 mm.
- Dūmų valymo sistema nuo suodžių ir dervų. Rūkyklose įrengiamas specialus plokščių komplektas, ant kurio nusėda kenksmingi dūmų komponentai.
- Galimybė išardyti įrenginį, kad išvalyti vidines sienas nuo nešvarumų ir rūkymo proceso metu susikaupusių suodžių.
- Rūkymo kameros matmenys. Jo tūris turi būti pakankamas grotelių lentynoms, kabliams, taip pat riebalų padėklui įrengti.
Jei rūkymo erdvė yra per didelė, dūmų tankis bus nepakankamas, o tai gali sulėtinti rūkymo procesą ir pabloginti gaminių kokybę.
Bet kokio tipo rūkyklose turi būti termometras (mechaninis arba elektroninis). Jis yra įrenginio viršuje, maksimalios temperatūros zonoje. Ypač patogios yra rūkyklos su automatiniu termostatu.
Pabaigai
Norėdami suprasti, kaip naudoti rūkyklą name ar bute, turite susipažinti su tokių prietaisų veikimo principu ir dizaino ypatumais.
Renkantis juos, atsižvelgiama į rūkytos mėsos paruošimo būdą, maisto perdirbimo apimtis, numatomo įrengimo vietą. Tiesiogiai virtuvėje gaminamam rūkymui perkamos specialios sandarios, nešiojamos rūkyklos. Įrenginiams, sumontuotiems lauke, sandarumas neturi reikšmės. Taip pat siūlau paskaityti mano straipsnį kaip rūkyti žuvį namuose. Jį rasite paspaudę čia.
Kad rūkyti gaminiai būtų skanūs ir sveiki, būtina kontroliuoti dūmų temperatūrą, naudoti tinkamo tūrio rūkymo kameras ir pakankamo gylio padėklus. Savarankiškas rūkytos mėsos gaminimas leidžia gauti geriausios kokybės natūralių mėsos produktų.