Rūkyta žuvis. Skani. Kvepianti. Tirpstanti burnoje. Viskas, ko jums reikia norint rūkyti žuvį namuose ar žvejyboje, yra rūkykla ir laužas. Išsiaiškinkime, kaip paruošti rūkytą žuvį namuose. Sužinosime, kaip rūkyti žuvį, kokios medienos reikia rūkymui, kokią žuvį rūkyti, kaip išdarinėti ir sūdyti žuvį prieš rūkymą, kiek rūkyti žuvį ir net kaip rūkyti žuvį be rūkyklos!
Kokią žuvį rūkyti
Pradedantieji meškeriotojai paklaus, kokią žuvį rūkyti? Atsakome – rūkyti galima beveik bet kokią žuvį. Svarbiausia, kad atitiktumėte dvi sąlygas: 1) žuvis, kurią ketinate rūkyti, turi būti šviežia!
2) rūkymui rinkitės vienodo dydžio ir rūšies žuvį, tuomet ji bus sūdyta ir rūkyta tolygiau!
Jei klausite, kurią žuvį rūkyti, yra susijęs su jos rūšimi, atkreipkite dėmesį, kad riebi žuvis yra skanesnė. Pavyzdžiui rūkymui puikiai tinka: skumbrė, sykas, eršketas, starkis, šamas, karšis, ešerys, ungurys ir t.t..
Kokią rūkyklą pasirinkti
Kasdieniame gyvenime naudojamos rūkyklos – tai cilindro arba stačiakampio formos dėžė su dangčiu, grotelėmis žuviai ar mėsai dėti, taip pat specialus indas lašantiems riebalams surinkti. Gaminiai apdorojami dūmais, kurie išsiskiria kaitinant kurą ir dedami į dėžės dugną.
Rūkyklos būna trijų tipų – elektrinės, dujinės ir medžio anglies.
Pagal konstrukciją buitinės rūkyklos skirstomos į stacionarias ir nešiojamas. Kurią rūkyklą pasirinkti, sprendžiama atsižvelgiant į numatomas naudojimo sąlygas.
Apie rūkyklas per daug neišsiplėsiu, tam parašiau atskirą straipsnį kurį galėsite rasti čia.
Kaip paruošti žuvį rūkymui
Kažkas mėgsta rūkyti neišdarinėtą žuvį. Tačiau kartais rūkyta neišdarinėta žuvis gali būti karti. Todėl rekomenduojama žuvį išdarinėti ir išvalyti vidurius.
Didelę žuvį patartina padalinti per pusę išilgai, kad kiekviena žuvies pusė turėtų pusę galvos ir pusę uodegos. Norėdami tai padaryti, žuvis padalinama per pusę išilgai nugaros taip, kad abi pusės būtų sujungtos. Stuburas ir uodegos pelekas nepašalinami.
Jei rūkoma visa žuvis, tuomet jos valyti nuo žvynų nebūtina ir net nepageidautina, ypač jei žvynai yra pakankamai tvirti ir gražios išvaizdos, nes tai apsaugo žuvies mėsą nuo nešvarumų ir suodžių rūkymo metu.
Kaip marinuoti žuvį rūkymui
Rūkytos žuvies gaminimas yra paprastas procesas. Jums tereikia skirti pakankamai laiko žuvį pasūdyti per naktį, o tada žuvį rūkyti apie tris valandas rūkykloje arba anglies grilyje.
- Paruoškite rūkytos žuvies sūrymą, sumaišydami vandenį, druską ir rudąjį cukrų puode ant silpnos ugnies ir maišykite, kol cukrus ir druska ištirps.
- Leiskite sūrymo mišiniui atvėsti.
- Žuvį nuvalykite ir padalinkite į išklotinę, perpjaudami šonkaulius vienoje stuburo pusėje.
- Įdėkite sūrymą į didelį dubenį ir įsitikinkite, kad jis tilps į jūsų šaldytuvą
- Žuvį panardinkite į dubenį su sūrymu 6-10 valandų šaldytuve (dubenį uždenkite plastikine plėvele).
- Po sūrymo vonios nuplaukite filė vėsiu vandeniu ir nusausinkite popieriniais rankšluosčiais.
- Kai žuvis išdžiūsta, pabarstykite pasirinktais prieskoniais arba sausai įtrinkite.
Kokia mediena tinka rūkymui
Dažniausiai žuvis rūkoma ant alksnio drožlių. Galite naudoti gluosnį. Tačiau klasikiniu būdu manoma, kad medžio drožlėms geriausia naudoti alksnio arba kadagio medieną. Taip pat galima naudoti lazdyną, ąžuolą, obelį, vyšnią. Kiekvienas iš medžių suteiks gaminiui savitą skonį. Jeigu ruošėte drožles patys prieš skaldant medieną, pirmiausia reikia nuimti žievę, nes žievėje yra daug dervos. Medis turi būti susmulkintas iki 2–3 cm dydžio kubelių, bet ne didesniu. Prieš pilant medžio drožles į rūkyklą, jas galima šiek tiek sudrėkinti, o tada lygiu sluoksniu išpilti per visą rūkyklos dugną.