Meškerė: Kada Atsirado Ir kas Išrado

meškerė

Meškerė laikoma populiariausiu ir plačiausiai paplitusiu žvejybos įrankiu žmonijos istorijoje. Jo principas yra labai paprastas ir intuityvus net žmogui, kuris pirmą kartą jį paėmė. Kasdien visame pasaulyje parduodama daugiau nei dešimt tūkstančių įvairių meškerių. Tačiau kiek žinote apie šių žvejybos įrankių kilmę? Šis klausimas dažnai net patyrusius žvejus gali įstumti į visišką stuporą. Tuo tarpu meškerės istorija yra daug sudėtingesnė ir įdomesnė, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.

Dar palyginti neseniai niekas ypatingai nesidomėjo šių žvejybos reikmenų istorija. Žmonės taip pripratę prie šio įrankio, kad niekas net nesusimąstė, iš kur jis atsirado. Daugumos idėjos buvo labai banalios ir susidėjo tik iš to, kad „kažkoks laukinis“ pirmasis sugalvojo meškerę.

Tokia prielaida yra gana pagrįsta, tačiau, kaip bebūtų keista, ji neranda jokio istorinio patvirtinimo. Mituose, senovinėse freskose ir senovės genčių roko menuose (pavyzdžiui, tarp Australijos aborigenų) yra gana daug nuorodų į žuvies gaudymo procesą. Tačiau tuo pačiu jie visi mini ietis, tinklus, spąstus, net lankus. Jose tiesiog neužsimenama apie įrankį, kuris atrodo kaip meškerė. Šį klausimą tyrinėję mokslininkai padarė gana įdomią išvadą – nei į pietus nuo pusiaujo, nei šiltuosiuose Eurazijos regionuose apie meškerę senovės istorijoje niekas nebuvo girdėjęs.

meškerė

Meškerė ir žvejyba

Senovės legendos ir išlikę vaizdai iš žmonijos istorijos liudija apie Mesopotamijos valdovų banginių medžioklę, žvejybą su ietimi ir begemotų medžioklę Egipto faraonų epochoje, žvejybą su masalu, kuria praktikavo Kinijos imperatoriai ir filosofai. Vieno iš Pompėjos namų freskoje Venera ir Kupidonas pavaizduotos su meškerėmis rankose. Duoklę šiam pomėgiui atidavė ir imperatorius Maksimilianas (1459-1519) bei jo riteriai.

Manoma, kad pirmasis traktatas apie sportinę žvejybą pasirodė Anglijoje 1496 m., kai buvo išleistas antrasis St. Alban’s Book leidimas, kuriame buvo skyrius „Žvejybos lynu vadovas”, kurį parašė Juliana Barnes. Pirmajame leidime šios dalies nebuvo. Tačiau pramoginė žvejyba yra daug senesnė nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Iki šiol plūdinė žvejyba yra vienas iš labiausiai paplitusių sportinių žvejybos būdų. Atsiradus šiuolaikinėms technologijoms ir medžiagoms, išsipildė sena plūdinių meškeriotojų svajonė – meškerė tapo lengva, plona, ​​ilga, standi ir elegantiška. Kartu su plonomis ir tvirtomis meškerėmis galite gaudyti įvairias dideles ir atsargias žuvis. Šiuolaikinės įrangos plėtros tendencija buvo jau 60-80-aisiais. XX amžiuje, atsiradus polimerinėms medžiagoms, jos atvėrė visiškai naujas revoliucines galimybes meškeriotojams.

meškerė

Kada buvo išrasta meškerė

Žemyninės Pietryčių Azijos tautų etnografiniai tyrimai leidžia kalbėti apie pačių įvairiausių žvejybos būdų panaudojimą. Tarp jų yra ir tokių archajiškų, kaip šaudymas iš lanko arba gaudyklių pagalba. Tačiau šio krašto tautoms žvejyba su kabliuku ir masalu nėra tradicinis senovinis būdas.

Tikriausiai meškerės, tiksliau, jos prototipo, išvaizda yra susijusi su gentimis ir tautomis, gyvenusiomis šiauriniuose Eurazijos regionuose. Sunku vienareikšmiškai nustatyti, kodėl kabliukai su jaukais senovėje nepateko į pietų tautų kasdienybę. Gali būti, kad šiaurinėse ir vidutinio klimato platumose ši žūklės rūšis buvo išrasta ir išplito dėl jų telkinių mažiau gausių žuvų išteklių. Tuo pat metu yra prielaida, kad kabliuko reikmenys kyla iš paprastesnės technikos – kibimo (kabliavimo), tai yra žuvies pakirtimo kabliu už kūno. Pastarasis metodas gali būti naudojamas tik telkiniuose, kuriuose gausu žuvų, arba esant masinei žuvų koncentracijai.

Senovės Graikija praktikavo žvejybą su kabliukais, kurie buvo pagaminti iš plonų metalinių laidų arba kandžių. Graikai naudojo kabliukus iš vario arba geležies, o romėnai pradėjo naudoti bronzos kabliukus. Šiuo metu išlikę archeologiniai radiniai liudija, kad Graikija ir Romėnai turėjo įvairių meškerių formų ir dydžių.

Modernioji meškerė, tokia, kokia ją žinome šiandien, atsirado XIX amžiuje. Pradėta naudoti varinės žiedo formos kelios dalys. Technologijų ir medžiagų tobulėjimas toliau įtakojo meškerių evoliuciją, o šiandien yra įvairių rūšių meškerių, pritaikytų skirtingiems žvejybos būdams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *