Jaukinimo laivelis žvejybai – tai nedidelis nuotoliniu būdu valdomas laivelis, skirtas žūklei. Šie prietaisai sparčiai populiarėja tarp meškeriotojų, nes leidžia efektyviau jaukinti žvejybos tašką ir tiksliai pasiekti tolimą žvejybos tašką. Straipsnyje aptarsime, kam naudojami jaukinimo laiveliai mėgėjiškoje žvejyboje, kokias funkcijas jie atlieka, kokie yra jų privalumai bei trūkumai ir kokie modeliai šiuo metu populiariausi Lietuvoje.
Kam naudojami jaukinimo laiveliai
Jaukinimo laiveliai žvejybai naudojami tiksliam jauko ir masalo nugabenimui į pasirinktą žvejybos vietą. Žvejai juos naudoja tam, kad galėtų užtikrinti masalo pristatymą ten, kur meškerę užmesti sudėtinga – pavyzdžiui, toli nuo kranto, šalia žolių ar nugrimzdusių medžių. Tokiose situacijose jaukinimo laivelis žvejybai leidžia tiksliai jaukinti žvejybos tašką dideliu atstumu. Taip pat žvejai tvirtina į laivelio konteinerį masalą, kad jis būtu nugabentas tiksliai į jaukinimo tašką. Dėl to pagerėja žūklės rezultatyvumas, nes tai daroma minimaliai triukšmaujant žvejybos taške.
Be to, jaukinimo laiveliai žvejybai suteikia didelį pranašumą naktinėje žvejyboje, kai sunku tiksliai užmesti į žvejybos tašką. Nuotoliniu būdu valdomas laivelis padeda išlaikyti tikslumą, nes jis aprūpintas žibintais ir navigacijos priemonėmis. Žvejys gali nuplukdyti laivelį į jaukintą plotą ir ten tyliai išpilti jauką bei nuleisti masalą. Taip užtikrinama, kad masalas visada atsidurs ten, kur buvo suplanuota, ir tuo pačiu neišbaidomos žuvys – laivelis veikia labai tyliai, todėl povandeninė aplinka sudrumsčiama minimaliai. Dėl šių priežasčių naktinė žvejyba su jaukinimo laiveliais tampa gerokai efektyvesnė ir patogesnė.
Jaukinimo laivelių žvejybai funkcijos ir galimybės
Modernūs jaukinimo laiveliai žvejybai turi daugybę integruotų funkcijų, kurios palengvina žūklę. Visų pirma, jie valdomi nuotolinio valdymo pultu, todėl žvejys gali naviguoti laivelį dideliu atstumu. Daugelio modelių veikimo nuotolis siekia 300–500 metrų ar net daugiau, todėl galima jaukinti labai nutolusius taškus. Laiveliai paprastai aprūpinti elektriniais varikliais ir galingomis baterijomis, todėl tyliai plaukia vandeniu ir geba gabenti nemažą jauko kiekį. Standartinė jauko talpa būna apie 1,5–2 kg priklausomai nuo modelio, ir tai leidžia gausiai pašerti žūklavietę vienu plaukimu.
Kita itin svarbi funkcija – GPS navigacija. Daugelis naujesnių jaukinimo laivelių turi įmontuotą GPS imtuvą, todėl gali įsiminti konkrečias vietas (taškus) vandens telkinyje. Pavyzdžiui, žvejys gali užfiksuoti žūklavietės koordinatę, o laivelio autopiloto sistema leis automatiškai plaukti į tą tašką vienu mygtuko paspaudimu. Kai kurie laiveliai leidžia išsaugoti net iki keliasdešimties skirtingų taškų – pavyzdžiui, vienas populiarus modelis suteikia galimybę atmintyje išlaikyti 40 koordinačių ir savarankiškai naviguoti tarp jų. GPS funkcija taip pat naudinga dėl automatinio sugrįžimo: jei laivelis praranda ryšį ar baiginėjasi baterija, daugelis modelių automatiškai grįžta į starto vietą prie kranto.
Taip pat svarbu paminėti echolotą (sonarą). Jaukinimo laivelyje integruotas echolotas padeda skenuoti dugną ir ieškoti žuvų. Plaukdamas laivelis gali perduoti į žvejo rankose esantį ekraną ar išmanųjį telefoną informaciją apie dugno reljefą (duobes, šlaitus, seklumas) ir net parodo, kur yra žuvys. Tai leidžia žvejui prieš jaukinant įsitikinti, kad pasirinkta vieta tinkama – pavyzdžiui, aptikti povandenines duobes, kur mėgsta laikytis žuvys. Echoloto dėka žvejys gali nuspręsti, kur žvejoti, nes mato povandeninę struktūrą ir žuvų koncentraciją realiu laiku. Kai kurie pažangūs laiveliai turi autonominį skenavimo režimą, kai paleidus laivelį jis pats išvažinėja nustatytą teritoriją ir sudaro povandeninį žemėlapį. Šios išmaniosios funkcijos žūklę kilstelėja į naują lygį, nes sujungia tradicinius meškeriojimo metodus su aukštosiomis technologijomis.
Dar viena naudinga galimybė – keli jauko konteineriai. Kai kurie laivelių modeliai turi ne vieną, o du ar net tris atskirus jauko skyrius. Tai reiškia, kad žvejys per vieną plaukimą gali jaukinti kelis žvejybos taškus: pavyzdžiui, užmesti masalus dviejose skirtingose vietose ar išbarstyti jauką keliuose plotuose. Kiekvieną skyrių galima atidaryti atskirai nuotolinio valdymo pultu, todėl jaukas išpilamas būtent ten, kur norite. Taip pat laiveliai dažnai turi specialius mechanizmus, leidžiančius atkabinti sistemėlę su kabliuku norimoje vietoje. Priplaukus laiveliui, žvejys paspaudžia mygtuką ir masalas su kabliu nuleidžiamas į vandenį.
Galiausiai, dauguma jaukinimo laivelių turi LED apšvietimą ir kitus priedus. Priekyje paprastai įmontuoti balti žibintai, kad naktį būtų matomas laivo kursas, o gale – raudoni žibintai arba indikatoriai, rodantys ar atidarytas jauko skyrius. Tai padeda žvejui tamsoje orientuotis, kur yra jo laivelis ir ar jau išpiltas jaukas. Kai kurie modeliai turi net ir baterijos indikatorių ar garsinį signalą, informuojantį apie silpstančią bateriją.
Populiariausi jaukinimo laiveliai žvejybai Lietuvoje
Flytec
Biudžetinis jaukinimo laivelis žvejybai, mėgiamas mėgėjų dėl prieinamos kainos. Flytec serijos laiveliai (V007, V020, V030) pagaminti Kinijoje ir pasižymi paprastu valdymu bei pakankamai geromis charakteristikomis. Modelis V030 turi 2,4 GHz nuotolinį valdymą iki ~500 m atstumu ir gabena apie 1,5–2 kg pašaro. Priklausomai nuo versijos, šį laivelį galima įsigyti su integruotu echolotu arba be jo. GPS funkcija taip pat prieinama aukštesnės komplektacijos modeliuose – galima išsaugoti kelias dešimtis jaukinimo taškų. Flytec laivelio korpusas pagamintas iš tvirto ABS plastiko, jis turi ryškius LED žibintus priekyje ir gale, todėl patogus naudoti naktinėje žvejyboje. Žvejai jį vertina kaip labai gerą pasirinkimą pradedantiesiems, nes jo kaina – kelis kartus mažesnė nei prabangesnių analogų. Modelis V030 debiutavo 2023–2024 m. ir greitai išpopuliarėjo dėl savo funkcionalumo už prieinamą kainą.
Deeper Quest
Pažangiausias lietuvių sukurtas jaukinimo laivelis. Šis autonominis modelis išsiskiria integruotu CHIRP sonaru ir išmaniu autopilotu. „Deeper Quest“ gali veikti iki 7 valandų, nuplaukti 400 m atstumą ir gabenti iki 2 kg jauko. Jis suteikia 1 metro tikslumą navigacijoje ir turi saugumo funkcijas (automatinis grįžimas, drėgmės šalinimas ir ventiliacija elektronikai). Šis modelis orientuotas į karpių žūklės entuziastus bei profesionalus – jo kaina didelė, tačiau jis siūlo maksimalų patogumą ir efektyvumą rimtiems žvejams. Deeper Quest debiutavo 2024 m. ir akimirksniu tapo vienu geidžiamiausių laivelių, nes pirmoji partija buvo išanksto išpirkta dar gamybai neprasidėjus. Tai rodo didžiulį pasitikėjimą šiuo prekės ženklu tarp Lietuvos žvejų.
Boatman Actor Pro Plus
Populiarus karpių žvejų pasirinkimas Lietuvoje. „Boatman“ – tai laiveliai, kurie dėl gero kainos ir kokybės santykio paplito mūsų rinkoje. Actor Pro Plus versija turi integruotą GPS ir sonarą, komplektuojama su didele 10 Ah baterija, kuri leidžia plaukioti iki ~5 valandų. Šio modelio veikimo nuotolis siekia ~500 m, o jauko talpa – apie 1,5 kg. Laivelis pasižymi stabilumu vandenyje ir turi įdiegtą kompasą, padedantį išlaikyti tiesų kursą. Žvejai vertina „Actor Pro Plus“ dėl patikimumo ir tikslumo – vienu mygtuko paspaudimu jis tiksliai nugabena masalus į jaukinimo tašką net daugeliu kartų iš eilės. Taip pat yra galimybė rinktis Basic, GPS ar Sonar versijas pagal poreikį ir biudžetą. Boatman Actor serijos laiveliai atvėrė galimybę platesniam meškeriotojų ratui išbandyti nuotolinį jaukinimą, todėl šis modelis dažnai sutinkamas pas Lietuvos žvejus.