Ritės Spiningui – Kaip Pasirinkti Tinkamą

Ritė

Išsirinkti gerą ritę spiningui yra pagrindinė kiekvieno žvejo užduotis. Ritės spiningui kertinis žvejybos elementas. Tinkami žvejybos įrankiai žvejybą pavers tikru malonumu.

Norėdami pasirinkti sau idealų variantą, turite atsižvelgti į daugybę ritės specifikacijų. Tai reiškia, kad ritė spiningui turi būti pasirenkama atsargiai ir atitikti Jūsų žvejybos būdą.

Kokios būna ritės spiningui

Žvejai naudoja įvairių tipų rites. Pagrindiniai ričių tipai:

  • Inercinės – vykstant metimo procesui sukasi ir būgnelis.
  • Neinercinės – būgnelis nesisuka, valas išsivynioja laisva eiga.
  • Multiplikatorinės – valo būgnelis sudaro pagrindą.

Lietuvoje dažniausiai naudojamos neinercinės ritės spiningui.

Ritės spiningui
Ritės spiningui

Pagrindiniai ritės spiningui parametrai

Norėdami suprasti, kuri spiningo ritė jums bus tinkamiausia, turite suprasti į kokius parametrus atkreipti dėmesį.

  • Svoris
  • Dydis
  • Būgnelio talpa
  • Guolių skaičius
  • Frikcinis stabdys
  • Perdavimo skaičius
  • Iš kokių medžiagų pagaminta ritė


Pagal šiuos parametrus galite suprasti kokioje žvejyboje ji tinkama naudoti (spiningui, plūdinei, dugninei ir t.t.).

Ritė spiningui
Ritė spiningui

Ritės spiningui dydis

Prieš pasirinkdami ritę, turite nuspręsti kokį dydį pasirinksite. Nuo to priklauso ritės galia ir kiti jos rodikliai. Dydžiui nurodyti naudojami specialūs matavimo vienetai – tūkstančiais.

1000-2500 skirtos lengvam spiningui, UL (Ultra Light), mažiems masalams. Jei ieškote, kokią ritę pasirinkti spiningavimui su vidutiniais ar dideliais masalais, turėtumėte žiūrėti į 2000-4000 dydžio rites.

Optimaliausia ritė spiningui – 3000 dydžio.

Svoris

Kuo mažesnė ritė, tuo mažesnis jos svoris. Tačiau yra ir kitų parametrų, turinčių įtakos ritės spiningui svoriui. Ritė gali būti pagaminta iš skirtingų medžiagų. Pavyzdžiui, žinomi gamintojai naudoja patvarias ir minimalaus svorio medžiagas – tai aliuminio lydiniai, titanas, įvairūs polimerai. Taigi, kuo brangesnė ritė, tuo ji yra lengvesnė, jeigu lyginti su analogiškais variantas iš pigesnės klasės, nes brangesnei ritei naudojamos lengvos ir tuo pačiu patvarios medžiagos.

Maža ritė
Maža ritė

Guolių skaičius

Sprendžiant, kokią ritę pasirinkti, verta atkreiptį dėmesį į joje esančių guolių skaičių. Tai svarbi savybė, atsakinga už šias funkcijas:

  • Sumažina galimą klibėjimą tarp elementų (rankenėlė, būgnelis ir t.t.)
  • Sklandus ir tylus sukymasis
  • pailgina visų trinties elementų ir mazgų tarnavimo laiką

Tačiau ne visada didelis guolių skaičius reiškia, kad ritė tikrai kokybiška. Kartais tai netgi pablogina ritę. Todėl pirmaujantys gamintojai montuoja tik tiek guolių, kiek tikrai reikia, kad užtikrinti sklandų veikimą, kai žemos kokybės firmos juos montuoja bet kur.

Frikcinis stabdys

Visos šiuolaikinės ritės spiningui turi frikcinį stabdį. Šio mechanizmo dėka į krantą galima ištraukti labai dideles žuvis, kurios pagal svorį yra daug sunkesnės už leistiną meškerės apkrovą. Yra dviejų tipų frikciniai stabdžiai:

  • Priekinis. Jis įmontuotas į ritės priekį. Užima mažiau vietos, turi gerą jautrumą, tačiau jį reguliuoti traukiant žuvį gana nepatogu.
  • Galinis. Jis sumontuotas ritės gale. Jis pasižymi mažesniu jautrumu, padaro įrankius daug sunkesnius.

Dažniausiai spiningui naudojamos su priekiniu frikciniu stabdžiu. Su galiniu stabdžiu naudojamos žvejojant feederiu, dugninę ir t.t.

Ritė spiningui su priekiniu stabdžiu
Ritė spiningui su priekiniu stabdžiu

Perdavimo skaičius

Šį specifikacija parodo kiek valo ritė susuks vienu rankenos pasukimu. Pagal šį rodiklį yra keletas ričių tipų:

  • Didelės galios – jų perdavimo skaičius yra 1: 4 – 4,7
  • universalios – jų reikšmės yra 1: 5 – 5,5
  • didelės spartos – 1: 6 – 7,2.

Jeigu planuojate gaudyti dideliais ir sunkiais masalais, tai jums reikėtų rinktis galios rites kurios perdavimo skaičius bus mažesnis. Didelės spartos dažniausiai naudojamos UL žvejyboje.

Medžiagos iš kurių gaminamos

Ritės spiningui gaminamos naudojant skirtingas medžiagas, kurios turi savo savybių. Pavyzdžiui, nebrangiems produktams gamintojas ima pigesnes žaliavas, kurias lengviau apdoroti, bet kartu jos ir prastesnės kokybės. Tokią ritę galima nusipirkti už nedidelius pinigus, tačiau vargu ar ji tarnaus ilgai.

Įsigydami kokybiškų gamintojų prekes galite būti tikri, kad naudojamos tik geriausios ir brangiausios medžiagos, todėl ritė bus patikimesnė. Paprastai žinomos įmonės naudoja titaną korpusui, aliuminio lydinius būgneliams, bronzos lydinius krumpliaračiams, taip pat polimerus, nerūdijantį plieną ir kitas medžiagas. Dėl šio derinio ritė įgauna minimalų svorį, pasižymi dideliu stiprumu ir funkcionalumu.

Shimano ritės
Shimano ritės

Ritės spiningui gamintojo pasirinkimas

Pasaulyje žinomiausi ir populiariausi ričių gamintojai yra Shimano, Daiwa, Okuma, Favorite. Jie gamina aukščiausios kokybės rites. Jų gaminiai yra žinomi dėl savo ilgaamžiškumo, našumo ir geros kokybės.

Mažiau žinomi, bet irgi gaminantys kokybiškus produktus Mitchell, Tica, DAM, Ryobi, Abu Garcia.

Nepraleisk naujų straipsnių!

Mes nesiunčiame šlamšto ir reklamų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *