Šamas: Ūsuotasis Plėšrūnas

Šamas

Šamas yra didelis gėlavandenis plėšrūnas, gyvenantis ežeruose ir upėse. Priklauso šaminių žuvų šeimai. Tai viena didžiausių Lietuvos žuvų pagal dydį ir svorį. Palankiomis sąlygomis pasiekia 400 kg svorį. kurių kūno ilgis siekia net 5 metrai.

Šamo išvaizda

Šamą vargu ar galima pavadinti mielu, nes jis turi gana baisią išvaizdą. Pagal kūno struktūrą galite suprasti, kad tai dugne gyvenanti žuvis. Jis turi didžiulę galvą ir neproporcingą kūną. Viršutinio žandikaulio šonuose yra mažos juodos akys. Šamas, kaip ir dauguma dugne gyvenančių žuvų, negali pasigirti geru regėjimu. Orientacijai jis naudoja savo uoslę ir antenas primenančius ūsus. Su jų pagalba pajunta galimas aukas. Viršutinis žandikaulis turi du šoninius ūsus, o apatinis – keturis. Šamas turi įspūdingą burną. Burnos viduje yra tūkstančiai mažų, bet aštrių dantų. Dantys labiau panašūs į kietą šepetį.

Didžiausias šamas atrodo kaip povandeninė torpeda. Jis turi galingą, beveik apvalų kūną, kuris siaurėja link uodegos. Dėl šios formos plaukdamas vandenyje įgyja puikų manevringumą. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad jis neturi žvynų. Tačiau jie yra, maži, tankus ir padengti gausiu gleivių sluoksniu.

Šamo spalva keičiasi nuo gyvenimo vietos ir tarnauja kaip kamufliažas. Viršutinė kūno dalis yra nuo geltonos iki juodos spalvos. Pilvas baltas arba smėlio spalvos. Jis išmargintas mažomis įvairių atspalvių dėmelėmis. Jauni individai turi ryškesnę spalvą, senstant jis blunka.

šamas

Šamų porūšiai

Paprastasis šamas

Paprastasis šamas yra tikras monstras iš visos šamų kategorijos, nes jis gali sverti kelis šimtus kilogramų. Jis išsiskiria savo ruda spalva su žaliai rudais purslais. Pilvas baltas, kartais geltonas. Gyvena rytinėje Eurazijos žemyno dalyje. Veda sėslų gyvenimą, visą laiką praleidžia vienoje duobėje ir išplaukia tik medžioti.

Paprastasis šamas

Marmurinis šamas

Marmurinis šamas – gyvena Afrikoje ir kai kuriose Artimųjų Rytų šalyse. Išgyvena pelkėse ir net per sausrą išdžiūstančiose pelkėse. Jis yra unikalus, nes turi ir žiaunas ir plaučius, todėl gali dvi dienas išbūti be vandens, kvėpuodamas paprastu oru. Jei reikia, šliaužia sausuma ir gali įveikti iki vieno kilometro atstumą. Kūnas geltonos arba alyvuogių spalvos su rudomis dėmėmis, pilvas šviesus. Gyvena iki aštuonerių metų ir pasiekia 60 kg.

Amerikietiškas šamas

Amerikietiški šamai gyvena sustingusiuose ir uždumblėjusiuose ežeruose Šiaurės Amerikoje. Neseniai jis buvo atvežtas į Europą, kur gerai prigijo. Labai ištvermingas ir atkaklus egzempliorius, galintis gyventi nešvariame vandenyje, kur žūsta kitos žuvys. Neišrankus maistui ir visaėdis. Retai viršija vieno metro ilgį ir priauga 10 kg masę.

Amerikietiškas šamas

Amūro šamas

Amūro šamas yra kilę iš Kinijos, Korėjos ir Japonijos. Užauga iki vieno metro ir sveria iki 8 kg. Kūnas yra tamsiai žalias, o pilvas šviesiai geltonas.

Kuo minta šamas

Šamas yra valytojas ir minta kitų rezervuaro gyventojų lavonais, todėl jis laikomas natūraliu vandens telkiniu valytoju. Maitinasi skirtingai – jaunystėje minta zooplanktonu, dėlėmis, kirmėlėmis, dėlėmis, buožgalviais ir vandens vabalais. Pasiekęs 4 centimetrus, jis tampa visaverčiu plėšrūnu ir pereina prie mailiaus. Suaugęs minta kitomis žuvimis, bet neatsisako varlių, vėžiagyvių ir moliuskų. Dideli šamai gaudo graužikus, žąsis, antis ir kitus vandens paukščius.

Kaip dauginasi

Žuvis reprodukcijai ruošiasi nuo pavasario vidurio, kai temperatūra sušyla iki 18°C. Nerštas tęsiasi iki liepos mėn. Norėdamas neršti, šamas plaukia į seklias vietas, kuriose yra silpnos srovės, o kiaušinėlius deda į dumblius. Per poravimosi laikotarpį patinai vejasi pateles.

Kiekvieną patelę lydi 4 patinai. Iš grupės ji išsirinks tokio pat dydžio kaip ir pati. Pora susisuka lizdą, kuriame dedami kiaušiniai, kuriuos patinas saugo, kol pasirodys mailius. Per neršto laikotarpį patelė išaugina 100-450 tūkst. Dešimtą dieną mailius išlenda ir maitinasi trynio maišeliu. Po mėnesio jie išsisklaido po tvenkinį nedideliais būreliais.

Šamas

Šamas kulinarijoje

Šamo mėsa yra skani, sultinga ir riebi. Jis labai maistingas – 100 gramų produkto yra ~115 kcal. Kalorijų kiekiu jis nesiskiria nuo eršketų. Nepaisant riebalų, jis laikomas dietiniu, nes greitai įsisavinamas. Dėl savo skonio šamas yra gaudomas ir auginamas tvenkiniuose.

Šame gausu kalio, todėl jis idealiai tinka žmonėms, sergantiems širdies ligomis. Jame praktiškai nėra kaulų, todėl jį leidžiama vartoti vaikams ir pagyvenusiems žmonėms. Skerdenoje tik 3% kremzlių, odos ir raiščių, likusi dalis – gryna mėsa. Šamo mėsa troškinama su daržovėmis, kepama, verdama, džiovinama, sūdoma ir patiekiama su įvairiais padažais. Iš jų gaminami nuostabūs kotletai.

Kartais žuvis kvepia dumblu, prieš ruošiant pusvalandžiui padėkite į pasūdytą vandenį, kuris neutralizuoja kvapą. Rūkytam šamui reikia atskiro atskiro straipsnio. Jis turi unikalų aromatą ir skonį, kurį sunku apibūdinti žodžiais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *