Lydekų Žvejyba – Kaip Nelikti Be Laimikio

Lydekų žvejyba

Lydekų žvejyba – populiariausias tarp mūsų šalies meškeriotojų žvejybos būdas. Lydekų žvejyba populiari ir dėl plataus šios žuvies paplitimo, ir dėl galimybės gaudyti ištisus metus. Lydekas galima gaudyti įvairiais būdais tiek vasarą, atviro vandens sezono metu, tiek žiemą ant ledo. Gaudant lydekas reikėtų atsižvelgti į jos elgesio ypatumus skirtingu metų laiku. Bet kurio meškeriotojo svajonė yra pagauti lydeką, sveriančią virš 10 kg. Lydeką daugelis suvokia kaip simbolinį trofėjų, bylojantį apie ją pagavusio žvejo įgūdžius ir sėkmę. Savo straipsnyje pabandysime išsiaiškinti, kaip įvairiu metų laiku gaudyti lydekas įvairių tipų vandens telkiniuose, kaip pasirinkti vietą žvejybai ir papasakosime apie populiariausius gaudymo būdus.

Lydekos žvakė
Lydekos žvakė

Lydekų žvejybos ypatumai

Lydekų žūklė dažniausiai vykdoma sunkiomis sąlygomis: povandeninės augmenijos tankmėje, be to, užkibusi lydeka atkakliai priešinasi, staigius metimus iš vienos pusės į kitą, daro žvakes. Todėl lydekų žvejybai skirti žvejybos reikmenys turi būti kuo stipresni ir patvaresni. Galingos meškerės, ritės, tvirti pinti valai, tvirti pavadėliai ir patikimi kabliukai.

Lydeka turi aštrius dantis, kuriais lengvai gali nukasti net storiausią valą. Gaudant lydekas būtinai naudokite pavadėlius. Lydekų žūklei naudojami įvairių tipų pavadėliai: volframo, titano, fluorokarbono. Pavadėlio ilgis parenkamas pagal žūklės sąlygas ir naudojamą masalą, paprastai 15-20 cm. Gaudant trofėjines lydekas pavadėlio ilgį galima padidinti iki 30 cm.

Lydekos burna yra labai kieta, todėl prieš žvejojant reikia įsitikinti, kad jūsų kabliukai yra pakankamai aštrūs. Kabliukus galima pagaląsti adatine dilde. Norint ištraukti kabliuką, reikėtų naudoti specialias reples.
Vasarą žvejodamas lydekas, meškeriotojas su savimi turėtų turėti graibštą lydekai ištraukti iš vandens.

Lydeka
Lydeka

Lydekas žvejoti galima ir nuo kranto, ir iš valties. Gaudyti lydekas iš valties žymiai patogiau dideliuose vandens telkiniuose, kur perspektyvios žūklės vietos gali būti gerokai toliau nuo kranto. Lydeka itin smalsi, irklų triukšmas ir valties judėjimas lydekos ne tik neatbaido, bet priešingai patraukia jos dėmesį. Mažoje upėje ar ežere nėra prasmės žvejoti iš valties, nes praktiškai visas vietas galite pasiekti mesdami masalą nuo kranto.

Didelės lydekos gali gyventi labai mažame vandens telkinyje. Esant gerai maisto bazei, lydeka užauga iki labai reikšmingo dydžio ir tampa dominuojančiu plėšrūnu. Gaudant dideles lydekas reikia naudoti didelį masalą. Gaudant stambias lydekas spiningu galima drąsiai naudoti 15-20 cm ilgio silikoninius masalus ir 110-130 mm ilgio voblerius. Populiariausius voblerius lydekoms galite pamatyti perskaitę šį mano straipsnį. Pradedant lydekų žvejyba reikia pasirinkti tinkamą žūklės vietą. Rezervuaro atkarpos lygiu dugnu, be augmenijos, lydekoms netinka, čia jos tiesiog neturi kur slėptis, tad žvejyba tokioje vietoje vargu ar bus sėkminga.

Žvejojant lydekas svarbu pasirinkti tinkamą masalą. Geriausias gyvas masalas lydekoms gaudyti – karosas. Taip pat puikiai tinka raudės, kuojos, ešeriai. Visos šios žuvys yra plačiai paplitusios mūsų rezervuaruose ir yra gerai žinomos lydekoms.

Lydekų žvejyba skirtingais metų laikais

Lydeka minta ištisus metus, tad gaudyti galima ištisus metus, tačiau lydekos aktyvumas kinta ištisus metus. Meškeriotojas, rinkdamasis žvejybos būdą ir taktiką, turi atsižvelgti į lydekos aktyvumą. Patyrę žvejai lydekas sėkmingai žvejoja ištisus metus, o pradedantiesiems geriausia pradėti gaudyti lydekas didžiausio aktyvumo laikotarpiais.

Lydekų žvejyba pavasarį

Pavasarį lydekų žūklei tinka du periodai. Pirmasis periodas yra prieš neršto aktyvus kibimas, kuris prasideda ledui tirpstant, maždaug likus savaitei iki neršto, ir baigiasi prasidėjus nerštui. Prieš nerštą lydekos gerai kimba ir ant gyvo, ir ant dirbtinio masalo.

Neršto metu, kuris prasideda nuo vasario 1 d. ir baigiasi balandžio 30 d., lydekos visiškai nesidomi maistu. Šiuo laikotarpiu lydekas gaudyti draudžiama. Pasibaigus nerštui lydeka pamažu atstato jėgas ir pradeda aktyviai maitintis, šis aktyvumas tęsiasi praktiškai visą gegužės mėnesį. Dvi ar trys savaitės po neršto – pats tinkamiausias metas lydekų žvejybai pavasarį.

Lydekų žvejyba pavasarį
Lydekų žvejyba pavasarį

Lydekų žvejyba vasara

Aukšta vandens temperatūra vasarą blogai atsiliepia lydekos savijautai ir veiklai. Birželio pabaiga-liepa – karščiausi vasaros mėnesiai – netinkamas metas lydekų žvejybai. Šiuo metu lydekos palieka negilias rezervuarų vietas, mieliau laikosi sunkiai pasiekiamose vietose: žolėse ir duobėse.

Dėl maisto bazės gausos, prieinamumo ir įvairovės lydekos vasarą tampa itin išrankios maistui. Lydekų žvejyba šiuo metų laiku priklauso nuo meškeriotojo gebėjimo parinkti tinkamą masalą, kuris provokuos lydeką kibti.

Lydekų žvejyba vasara
Lydekų žvejyba vasara

Lydekų žvejyba rudenį

Ruduo – nuo ​​rugsėjo iki lapkričio pradžios – pats tinkamiausias metas pradedančiam žvejui pradėti lydekų žvejybą atvirame vandenyje. Rudeninis vandens atvėsimas lydekai sako, kad ateina žiema. Neturėdama reikiamos energijos, ji neišgyvens ilgos ir atšiaurios žiemos. Lydeka pradeda intensyviau medžioti, jos maitinimasis dažnėja ir ilgėja. Rudenį lydekos palieka savo vasaros vietas ir pradeda aktyviau judėti po rezervuarą.

Lydekų žvejyba rudenį
Lydekų žvejyba rudenį

Rudenį lydekų kibimas kartais trunka visą šviesią parą su trumpomis pertraukėlėmis. Rudenį lydekas geriausia gaudyti spiningu, dideliais masalais, tačiau labai efektyvūs gali būti ir kiti žūklės būdai. Debesuotos dienos su nedideliais raibuliukais vandens paviršiuje – idealios oro sąlygos lydekų žūklei.

Lydekų žvejyba žiema

Lydekos gaudomos visą žiemą, tačiau geriausi žvejybos laikotarpiai – pirmasis ir paskutinis ledas. Kai tik ant telkinių susidaro ledas, prasideda žieminis lydekos sezonas, kurį meškeriotojai vadina pirmuoju ledu. Tai geriausias laikas lydekoms žvejoti žiemą, šis laikotarpis trunka nuo vienos iki trijų savaičių. Po to lydekų aktyvumas pamažu mažėja. Žiemai artėjant į pabaigą, atėjus pavasario atlydžiams, lydekos vėl suaktyvėja.

Lydekų žvejyba žiema
Lydekų žvejyba žiema

Lydekų žvejybos vietos

Lydeka puikiai prisitaiko prie buveinės sąlygų. Lydekos gali sėkmingai gyventi ir veistis tiek stovinčiame, tiek tekančiame vandenyje. Lydekos nebijo vandens lygio svyravimų, sumažėjusio vandens prisotinimo deguonimi, vandens temperatūros svyravimų. Esant maisto bazei, ji gali prisitaikyti prie bet kokių sąlygų. Lydekos gali apgyvendinti ir švarias, ir augmenija apaugusius vandens telkinių plotus.

Perspektyviausios lydekų žvejybos vietos

  • Augalijos (žolių, nendrių) riba su atviru vandeniu. Lydekos puikiai maskuojasi povandeninėje augmenijoje ir dažnai naudoja tokias vietas pasalai.
  • Skaidraus vandens langai, apsupti augmenijos.
  • Dugno nelygumai, gylių skirtumai. Lydeka puola grobį esantį aukštesniame horizonte.
  • Tiltų atramos, stulpai, poliai ant upių dažnai yra užuovėja, už kurios slepiasi lydekos. Tokiose vietose vandens srovė yra padalinta į dvi dalis ir dažnai susidaro atvirkštinė srovė. Lydeka stovi už priedangos, slepiasi nuo srovės.
  • Pakrantėje, arti vandens, augantys medžiai dažnai būna plikomis šaknimis, kurias nuplauna srovė, už kurių kaip užuovėja stovi lydeka. Tokių medžių laja sukuria šešėlį ant vandens, karštą saulėtą dieną tokioje vietoje nuo kaitrių saulės spindulių pasislėps mažos žuvytės ir gali lengvai tapti lydekų grobiu.
  • Pasalai lydekos dažnai naudoja vandenyje esančius dreifuojančias medžiu šakas.
  • Sekliuose plyšiuose gausu saulėje besikaitinančių mailiaus pulkų, lydekos lanko jų medžioti. Lydeka slepiasi dugne už plyšio ir puola mažas žuveles iš apačios.
  • Išplauti statūs upės krantai. Šiose įdubose lydeka surengia pasalą.
  • Nendrių tankmės – pagrindinė lydekų gaudymo vieta žiemą ant pirmo ledo.
  • Gilios duobės – pati geriausia vieta lydekų žūklei rudens ir žiemos metu.
Žvejyba guminukų
Žvejyba guminukų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *